Zapanuj nad swoimi finansami z Council Finance

Nasze pieniądze bardzo często uciekają nam jakoś tak między palcami. Jedyną szansą obrony przed takim stanem rzeczy jest odpowiednia edukacja finansowa oraz kontrola swoich finansów. Ceny rosną, a pensje maleją, inflacja idzie w górę, zwiększa się również bezrobocie.
Czy jest jakiś sposób, aby stawić temu czoła?
Tak, trzeba przejąć kontrolę nad swoimi finansami. Dla większości ludzi, pierwszym krokiem jest stworzenie realistycznego budżetu domowego, czyli planu swoich zarobków i wydatków. Stworzenie takiego budżetu nie jest trudne, ale wymaga podjęcia kilku kroków, o których musisz pamiętać, aby przejść ten proces.
Oto kilka wskazówek, jak stworzyć taki budżet:
1. Policz wszystkie swoje zarobki – wynagrodzenie z etatu, dodatkowe umowy o dzieło, zarobki z aukcji, tantiemy, itd., jeżeli Twoje dochody są zmienne, różne każdego miesiąca, weź wylicz średnią z kilku miesięcy, aby uzyskać bardziej realistyczny miesięczny dochód.
3. Zbierz wszystkie swoje rachunki – za prąd, gaz, wodę, czynsz, raty kredytów, codzienne zakupy, opłaty za dojazdy, paliwo, ubezpieczenia, czyli wszystkie rachunki, które realizujesz w każdym miesiącu.
4. Dodatkowo przeanalizuj i zapisz wszystkie inne dodatkowe nie planowane wydatki jakie mogą Ci się przydarzyć – naprawa samochodu, zakup lekarstw, naprawy w domu lub mieszkaniu, zakup ubrań, wyjazdy wakacyjne i świąteczne. Te wszystkie kwoty dodaj do siebie i podziel przez ilość miesięcy dla których planujesz swój budżet, a trzymaną kwotę dodaj do swoich miesięcznych wydatków. Postaraj się policzyć je jak najbardziej precyzyjnie, aby Twój budżet oddawał prawdziwą sytuację Twoich finansów osobistych.
Do zapisywania swoich dochodów i wydatków możesz wykorzystać specjalistyczne oprogramowanie, arkusz kalkulacyjny, czy nawet samą kartkę oraz długopis i spisać wszystko w kolumnach i podsumować, wszystko zależy od Ciebie i Twoich możliwości.
Gdy podsumujesz swoje dochody i stałe rachunki oraz inne zmienne wydatki będziesz w stanie policzyć ile miesięcznie wydajesz pieniędzy, jaki jest stosunek Twoich wydatków do zarobków, gdzie wydajesz najwięcej, czy Twoje zarobki przewyższają wydatki lub odwrotnie czy Twoje wydatki są większe od zarobków, czy i ile możesz zaoszczędzić.
Analizując swoje wydatki widzisz czarno na białym gdzie uciekają Twoje pieniądze, widzisz jakie wydatki są zbędne i będziesz w stanie zrezygnować z zakupów rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz.

Jeśli czujesz, że nie dajesz rady – zgłoś się do nas do Council Finance, a my pomożemy Ci uporządkowaniu swoich spraw 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s